Obrazy na płótnie - o wyborze rozmiaru, miejsca na ścianie oraz sposobie wieszania słów kilka - Digitaldruk

Obrazy na płótnie - o wyborze rozmiaru, miejsca na ścianie oraz sposobie wieszania słów kilka

Nasze produkty

Obrazy na płótnie - o wyborze rozmiaru, miejsca na ścianie oraz sposobie wieszania słów kilka

Jaki rozmiar powinny mieć obrazy na ścianę?

Przy wyborze rozmiaru grafiki powinniśmy przede wszystkim zachować odpowiednie proporcje w stosunku do przestrzeni, jaką dysponujemy. W małych pomieszczeniach powinniśmy unikać dużej liczby dekoracji na ścianach oraz zbyt pstrokatych obrazów z wieloma szczegółami. Jeżeli natomiast dysponujemy dużą ścianą w przestronnym pokoju, możemy zdecydować się na wieloczęściowe obrazy nowoczesne, np. tryptyk.

W jakim miejscu powiesić obrazy na płótnie?

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na powieszenie dekoracji, musimy pamiętać o najważniejszej regule: każdy obraz potrzebuje wokół siebie przestrzeni. Nie może być on zasłonięty przez mebel, firankę czy inny element dekoracji wnętrza. Ważny jest również wybór wysokości, na której zawiśnie nasza grafika. Nie możemy umieścić jej przesadnie nisko lub zbyt wysoko. Odpowiednim wyborem jest wysokość wzroku lub trochę powyżej tej linii.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wieloczęściowe obrazy nowoczesne lub tryptyk, powinniśmy powiesić je tylko na jednej ścianie danego pomieszczenia. Umieszczenie kilku wieloelementowych obrazów w jednym pokoju mogłoby bowiem wprowadzić wrażenie chaosu i pstrokatości. Kilkuczęściowe obrazy do salonu najlepiej zawiesić nad sofą lub w innej wolnej przestrzeni, gdzie nie będą konkurować o uwagę np. z telewizorem. Jeśli chcemy podzielić obraz na planie siatki (np. 2x2 lub 3x3 części), poszczególne elementy powinny wisieć od siebie w takiej samej odległości, aby stanowiły spójną całość. Jeśli natomiast decydujemy się na kilka obrazków o różnej tematyce, możemy stworzyć z nich kreatywny i niesymetryczny kolaż.

Trochę techniki

Obrazy do kuchni, obrazy do salonu czy obrazy do sypialni – wszystkie z tych dekoracji wieszamy na ścianie w zasadzie w taki sam sposób. Ołówkiem zaznaczamy na ścianie miejsce, gdzie powinna znaleźć się górna krawędź obrazu. Następnie mierzymy odległość od góry obrazu do uchwytu służącego do jego zawieszenia. Przenosimy tę odległość na ścianę. W wyznaczonym w ten sposób miejscu wiercimy otwór i umieszczamy w nim wkręt. Jeżeli mur nie jest zbyt twardy, możemy użyć również gwoździa i młotka. Na koniec delikatnie zawieszamy obraz i jeżeli posiadamy poziomicę, to przykładamy ją do górnej krawędzi, aby określić czy udało nam się powiesić obraz równo.