Jak wybrać zdjęcie odpowiednie do druku obrazu na płótnie? - Digitaldruk

Jak wybrać zdjęcie odpowiednie do druku obrazu na płótnie?

Nasze produkty

Jak wybrać zdjęcie odpowiednie do druku obrazu na płótnie?

Jak wybrać zdjęcie odpowiednie do druku obrazu na płótnie?

Warto wiedzieć, że nie każde zdjęcie, od strony technicznej, będzie się nadawało do druku na płótnie. Wielu z was może się w takim razie zastanawiać, jak sprawdzić, czy zdjęcie będzie można wykorzystać w fotoobrazie? Jeżeli nie macie pewności, czy zdjęcie jest odpowiednie, oczywiście w każdej chwili służymy pomocą. Wystarczy, że prześlecie wybraną fotografię, a my całkowicie za darmo, ocenimy, czy będzie ją można wykorzystać. Chcemy jednak udzielić wam kilku porad, dzięki którym we własnym zakresie ocenicie, czy fotografia spełnia kryteria i będzie się nadawać się do zdjęcia na płótnie.

Fotografia na płótnie z profesjonalnej sesji

Z reguły wybieramy zdjęcia upamiętniające szczególne chwile z życia. Nie bez powodu są to obrazy z profesjonalnych sesji ze ślubu, chrztu czy komunii. Zdjęcia zawodowych fotografów zazwyczaj będą miały wysoką jakość, choć czasami potrzebna będzie korekta graficzna, zmiana formatu itp. Jeżeli już przed sesją planujecie wydrukowanie albo wywołanie zdjęć w dużych formatach, warto o tym uprzedzić fotografa.

W sytuacji, gdy wpadniecie na pomysł wykorzystania zdjęć już istniejących, przyjcie się im i krytycznie oceńcie. Wybierzcie takie, które wam się najbardziej podobają, ale również są wysokiej jakości i mają odpowiednie parametry. Dzięki temu jakość wydruku na płótnie będzie wysoka.

Co wpływa na jakość zdjęcia na płótnie?

Sprzęt fotograficzny

Telefony w smartfonach stopniowo wypierają aparaty cyfrowe i lustrzanki. Czy można zatem wykorzystać zdjęcie z telefonu w fotoobrazie? Z reguły tak, ponieważ wiele nowoczesnych telefonów wyposażonych jest w naprawdę wysokiej klasy aparaty, z możliwościami dorównującymi aparatom cyfrowym.

Trzeba wiedzieć, że w zdjęciach drukowanych na płótnie, rodzaj sprzętu fotograficznego nie ma tak dużego znaczenia jak kompozycja, ogólna jakość, ostrość i inne parametry obrazu. Jeżeli planujecie zamówić fotoobraz małej lub średniej wielkości, w większości przypadków dobrej jakości zdjęcie z telefonu nie będzie się wiele różniło od tego wykonanego lustrzanką, czy aparatem cyfrowym. W przeciwieństwie do papieru, faktura płótna jest nieregularna i maskuje drobne niedoskonałości.

Gdy obraz na płótnie ma być w dużym formacie, rodzaj sprzętu może mieć większe znaczenie. Nie każdy smartfon będzie w stanie dorównać profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu. Ostatecznie, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Rozdzielczość obrazu

Najważniejszym parametrem wpływającym na jakość zdjęcia na płótnie jest rozdzielczość. Jest to miara odwzorowania szczegółów, określająca liczbę pikseli (kwadratów) przypadającą na każdy cal/2,54 cm. Rozdzielczość obrazu sprawdzamy tak: klikamy na zdjęcie, wybieramy prawym przyciskiem myszki „właściwości”, następnie „szczegóły”.

Zasada jest taka, że im więcej kwadratów w każdym calu, tym wyższa jakość zdjęcia i lepsze odwzorowanie detali. Większe zagęszczenie pikseli sprawia, że kolory są wyraziste, a krawędzie postaci lub przedmiotów mniej poszarpane. W przypadku zdjęcia niskiej rozdzielczości, na dużym fotoobrazie drobniejsze elementy (np. oczy, kwiaty itp.) mogą przypominać bezkształtne plamy.

Jednak pamiętajmy, że sama rozdzielczość nic nam nie powie o jakości zdjęcia do wydruku, jeżeli nie znamy wymiarów fotoobrazu. W przypadku mniejszych obrazów, najczęściej zalecana jest rozdzielczość 200 dpi (200 kwadratów na cal). W przypadku większych, które są oglądane z pewnej odległości, rozdzielczość może być mniejsza, ponieważ nieregularne krawędzie nie będą tak widoczne.

Jak wybrać odpowiednią rozdzielczość?

Na przykład, żeby uzyskać zdjęcie na płótnie o wymiarach 20 x 20 cm, obraz powinien mieć:
(20/2.54) x 200 dpi = 1574 pikseli
(20/2.54) x 200 dpi = 1574 pikseli

Zatem rozdzielczość orientacyjnie powinna wynosić co najmniej 1500 x 1500 pikseli. Dla fotoobrazu o wymiarach 70 x 50 cm – zalecana rozdzielczość to ok. 3500 x 2500, natomiast w przypadku rozmiaru 150 x 100 cm ok. 6000 x 4000 pikseli.

Proporcje zdjęcia

Równie ważne są proporcje obrazu. W sytuacji, gdy zdjęcie jest wykonane w formacie pocztówkowym (3:4), a wybierzecie fotoobraz o innych proporcjach (np. 1:1, czyli kwadrat), wtedy może się okazać, że fragmenty boków i znaczące elementy na zdjęciu zostaną obcięte przy wydruku.

Format zapisu zdjęcia

W aparacie zdjęcia są zapisywane w trzech formatach: JPG, RAW I TIFF. Przed zrobieniem zdjęć warto ustawić odpowiedni format. Czym się różnią?

  • JPG – najpopularniejszy format zdjęć, który ma szerokie zastosowanie. Zdjęcie jest skompresowane, ale dzięki temu łatwiej można je przesłać drogą mailową, przeglądać na komputerze czy opublikować na stronie internetowej. Ogromną zaletą formatu JPG jest to, że wymaga niewielkiej obróbki graficznej. Doskonale nadaje się do zdjęć pamiątkowych drukowanych na płótnie. Warto wiedzieć, że nieregularna faktura płótna sprawia, że kompresja zdjęcia JPG rzadko wpływa na jakość fotoobrazu.
  • TIFF – zdjęcie jest zapisywane bez strat na jakości. Format ma zastosowanie w przypadku zdjęć traktowanych jako półprodukty do obróbki w programie graficznym lub przygotowanych do druku na płótnie.
  • RAW – zdjęcie jest nieskompresowane, bardzo duże i wysokiej jakości. Obraz w tym formacie może przysporzyć sporo problemów osobie, która nie ma do czynienia z fotografią na co dzień. Format RAW jest, jak to określają fotografowie, „surowy”, dlatego wymaga korekty graficznej. 

Jeżeli zdjęcia wykonywane są przez profesjonalnego fotografa, można już wcześniej uprzedzić, że niektóre zechcecie wykorzystać do obrazów na płótnie. Wtedy zawodowiec wybierze najlepszą rozdzielczość, proporcje i format zapisu.
Jeżeli nie jesteście pewni, czy wasze zdjęcia nadają się do fotoobrazu, zachęcamy do kontaktu. Możecie nam przesłać nawet kilka zdjęć, a my je ocenimy i poinformujemy, które spełniają kryteria techniczne i mogą być wykorzystane do druku na płótnie.